افتادن گوشی آیفون در آب + راه حل

همه گوشی های آیفون ضدآب نیستند آیفون های مدل 7 به بعد به گفته شرکت اپل مقاوم به آب معرفی شده اند. اما این موضوع دلیلی نیست که اگر گوشی حتی در آب غوطه ور شد هم هیچ اتفاقی نیفتد و سالم بماند بنابراین هیچ ضمانتی وجود ندارد. منظور از مقاوم بودن گوشی های اپل در برابر آب،رطوبت ها و آب های سطحی است. بهتر است اقداماتی که باید بعد از انجام این اتفاق انجام داد را بدانیم تا از بروز آسیب به گوشی جلوگیری کنیم.

در این مقاله که توسط کارشناسان نمایندگی تعمیرات اپل نگارش شده است قصد داریم اقدامات لازم بعد از افتادن گوشی آیفون در آب را شرح دهیم و در نهایت به یک سری از سوالات متداول آب خوردگی گوشی آیفون پاسخ دهیم.

افتادن گوشی آیفون در آب + راه حل

بعد از افتادن گوشی آیفون در آب چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

1.ابتدا گوشی را سریع خاموش کنید

با خاموش کردن گوشی آیفون بعد از افتادن در آب احتمال آسیب به سخت افزار تا حدودی کاهش پیدا می کند. اگر گوشی روشن بماند و آب وارد آن شود احتمال خراب شدن هارد و از دست رفتن اطلاعات وجود دارد. به طور کلی برای جلوگیری از بروز آسیب بیشتر باید بعد از آب خوردگی گوشی آیفون آن را بدون تاخیر خاموش کرده و سپس اقدامات لازم برای خشک کردن آن را انجام داد.

بیشتر بخوانید: تعویض تاچ ال سی دی گوشی آیفون

2.قاب(گارد محافظ) گوشی را بردارید

زمانی که گوشی آیفون در آب افتاد چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

این کار سبب خشک شدن سریع قسمت های مختلف گوشی می شود زیرا ممکن است قطرات آب در بین گارد و گوشی قرار گرفته باشند و روند خشک شدن را کند کنند بنابراین برداشتن گارد گوشی از اقدامات اولیه و مفید بعد از افتادن گوشی آیفون در آب است و احتمال آسیب به سخت افزار را کاهش می دهد.

3. با استفاده از یک دستمال نرم گوشی را از رطوبت پاک کنید

در مرحله بعد باید با استفاده از دستمال خشک و نرم قسمت های خارجی گوشی را خشک کنید اما دقت کنید اصلا از وسایل حرارتی مثل سشوار برای خشک کردن استفاده نکنید.

4.سیم کارت هارا از گوشی جدا کنید

سیم کارت هارا از گوشی جدا کنید

زمانی که قسمت های خارجی گوشی به طور کامل خشک شد باید جا سیم کارتی را به طوری که رو به پایین است قرار دهید و گوشی آیفون را تکان دهید تا اگر قطرات آبی در داخل آن وجود دارد به طور کامل خارج شود. در نهایت جاسیم کارتی را از گوشی خارج کنید.

5.از کیسه های سیلیکاژل برای خشک شدن استفاده کنید

توصیه نمی کنیم که برای خشک کردن از روش قرار دادن گوشی در برنج استفاده کنید زیرا ممکن است دانه های برنج به داخل اسپیکر نفوذ کند و باعث ایجاد مشکلاتی شود. بهتر است بعد از آب خوردگی گوشی آیفون،برای خشک کردن آن از کیسه های سیلیکاژل استفاده کنید،باید گوشی آیفون را درون این کیسه ها قرار دهید و سپس کیسه را درون یک ظرف در بسته و بدون منفذ قرار دهید. این روش می تواند به خوبی سبب خشک شدن گوشی شما شود.

بیشتر بخوانید: علت خاموش شدن گوشی آیفون

6. به مدت 24 ساعت صبر کنید و سپس از گوشی استفاده کنید

آخرین اقدامی که بعد از افتادن گوشی آیفون در آب باید انجام دهید این است که بعد از خشک شدن کامل گوشی به مدت 24 ساعت به آن استراحت دهید و گوشی را روشن نکنید. سپس بررسی کنید که آیا گوشی مشکل خاصی دارد یا نه. اگر با مشکلی روبرو شدید بهتر است در نهایت از یک کارشناس متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

اگر گوشی آیفون به مدت طولانی در آب غوطه ور بود باید چه اقداماتی را انجام داد؟

اگر گوشی آیفون به مدت طولانی در آب غوطه ور بود باید چه اقداماتی را اتجام داد؟

انجام راهکار های بالا در هر صورتی گزینه مناسبی است اما اگر گوشی آیفون شما به مدت طولانی در آب غوطه ور باشد باید علاوه بر انجام اقدامات بالا حتما به یک کارشناس باتجربه و متخصص مراجعه کنید زیرا به احتمال زیاد آب به درون گوشی نفوذ کرده و ممکن است سبب خرابی قطعات داخلی شده باشد. از طریق دکمه زیر می توانید با کارشناسان سایت اپل ایرانی ارتباط برقرار کنید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

به طور کلی فهمیدن این موضوع غیرممکن است و تنها در صورتی که دستگاه باز شود می توان اطمینان حاصل کرد که آیفون خشک است یا نه. در این حالت بهترین کار مراجعه به کارشناسان متخصص در این زمینه است.

گوشی های آیفون تا حدودی در برابر آب مقاوم هستند. اگر متوجه شدید که آب وارد بلندگوها شده ابتدا بدون تاخیر گوشی را خاموش کنید سپس سعی کنید با دستمال خشک و نرم سطح خارجی گوشی را خشک کنید. دقت کنید که به هیچ عنوان از حرارت های شدید مثل سشوار استفاده نکنید زیرا موجب آسیب به بلندگوها می شود. اگر مشکل بلندگوها ادامه دار بود بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید.

اگر گوشی آیفون شما بعد از افتادن در آب خاموش شده و روشن نمی شود به احتمال زیاد رطوبت سبب آسیب های درونی به گوشی شده است. بعد از خشک کردن گوشی با دستمال خشک اگر بازهم گوشی روشن نشد تنها باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

اگر گوشی آیفون شما بعد از تماس با آب رفتار های غیرمعمولی مثل خاموش شدن ناگهانی و یا مشکل در عملکرد های مختلف گوشی دارد،احتمالا آب خورده است. اما در نهایت اگر بازهم شک داشتید برای تشخیص دقیق به تعمیرکار مراجعه کنید.

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام گوشی آیفون ۱۳ پرومکس رو براساس اینکه ضدآب است شستم و بعد از شستشو تصویر آن سیاه شد باید چیکار کنم؟

    1. سلام گوشی های آیفون بصورت ۱۰۰درصد ضدآب نیستند و با این نشانه سیاه شدن ال سی دی می بایست صفحه نمایش تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با کارشناس تعمیرات